Žemės diena 2021

2021-03-19


Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis - laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20–21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepiant į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkuriamasis Seimas (tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba), 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje. Šią dieną diskutuojama aplinkosauginėmis temomis ir raginama priimti palankius aplinkai sprendimus. Kiekvienas turėtume pagalvoti apie mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą nukreipti tų problemų sprendimo linkme. Mūsų maži ir, atrodytų, nežymūs darbai – popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – padeda tausoti medienos išteklius ir elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, kuriai pagaminti naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai. Naudojant šiuos išteklius teršiamas oras, didinamas kenksmingų dujų išmetimas į atmosferą, dėl ko šiltėja mūsų planetos klimatas, pradeda tirpti ledynai amžino įšalo zonose. Šią dieną organizuojami šventiniai reginiai, kūrybinės akcijos, išvykos į parkus, miškų tvarkymas, talkos, inkilų kėlimo šventės ir kt.

Sveikindami visus šios gražios šventės proga, kartu norime priminti, jog pavasario lygiadienis – Pasaulinė Žemės diena – mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi, kiekvieną dieną.

 

Anykščių regioninio parko direkcija Žemės dieną pamini kiekvienais metais prie direkcijos iškeldama Žemės vėliavą, kuri plevėsuoja visą mėnesį iki Tarptautinės motinos Žemės dienos, kuri minima balandžio 22 d. Žemės dieną mes švenčiame kartu su Anykščių rajono mokyklų moksleiviais, pristatydami jiems Lietuvos saugomas teritorijas bei aplinkos apsaugos svarbą, skatindami pažinti savo krašto gamtines vertybes ir kviesdami keliauti į gamtą!

Kovo mėn. 22–31 d. Anykščių rajono mokyklų komandos kviečiamos  sudalyvauti nuotoliniame

8–10 kl. moksleivių TURNYRE skirtame Žemės mėnesiui – 2021 paminėti  “PAŽINK ANYKŠČIŲ REGIONINĮ PARKĄ!“, kurio metu  komandos turės galimybę ne tik virtualiai pakeliauti po savo rajono saugomą teritoriją, aplankyti gražiausias vietas, bet ir  laimėti šaunių prizų!