Pusiaužiemis

2018-02-08


Sausio 25 d. Pusiaužiemis – tai lyg  žiemos virsmas. Diena jau pailgėjo visa valanda ir septyniomis minutėmis, senoliai pasakytų – per avinuko šuolį! Dabar kasdien ji prisiduria dar po 2-3 minutes, kasdieną vis aukščiau pakildama. O mes vis ilgiau galime pabūti lauke, grožėtis vis dar žiemiška gamta, pasiklausyti zylių balsų, stebėti, kaip sniegenos ir strazdai lesa nuo rudens užsilikusias šermukšnių, šaltalankių, putinų uogas. Ir nors dar liko pusė žiemos, vis tiek jaučiame pavasario artėjimą!

Pagal sausio 25 dienos orus mūsų protėviai spėdavo, kokie orai vyraus antroje žiemos pusėje. Jei šviečia saulė ir yra pašalę – likusi žiemos dalis irgi bus šalta. Jei būna atlydys, apsiniaukę ar lynoja, likusiais šaltojo metų tarpsnio mėnesiais orai turėtų būti švelnūs, o pavasaris labai ankstyvas. Taigi pagal šiandienos orą galime bandyti pranašauti, kad šis pavasaris bus ankstyvas.

O kaip gi barsukas? Ką jis mums pranašauja? Yra kelios versijos.

Pirmoji sako, kad miške savo oloje nubudęs barsukas iškiša galvą apsidairyti. Jei šviečia saulė, išsigąsta savo šešėlio ir smunka atgal į olą, tačiau ant nugulėto šono miegas bus prastas. Tad ir sniegas greit ištirps, pavasaris bus ankstyvas. Jei apniukę, barsukas gerai pasimankština miške, visur lieka jo pripėduota, pakvėpuoja grynu oru, o grįžęs į olą – kietai įminga. Tai reiškia, kad pavasaris bus vėlyvas ir šaltas.

Antroji versija tokia, kad šią dieną barsukas išlenda iš olos. Jeigu diena pasitaiko saulėta, tai barsukas pabūgęs savo šešėlio atbulas lenda atgal – tuomet žiema dar tęsis ilgai. Jeigu diena apsiniaukusi, jis išlenda iš olos ir eina pasivaikščioti. Pasivaikščiojęs ramus sugrįžta atgal – pavasaris jau neužilgo.

Taigi, šiemet galėsime patikrinti, kaip yra iš tikrųjų? Šiandien lietinga, apsiniaukę, jokios saulės nematyti. Stebėkime gamtą, daugiau būkime lauke, dar pasidžiaukime žiemos teikiamais džiaugsmais ir sulauksime pavasario, nes anksčiau ar vėliau jis tikrai ateis!