Plikažiedis linlapis – retas ir saugomas Anykščių regioninio parko augalas

2020-07-25


Vasara – pats augalų žydėjimo metas, o Anykščių regioninio parko direkcijos darbuotojai toliau tęsia pažintį su retaisiais ir saugomais Anykščių krašto augalais. Šį kartą ieškojome gražuolio liauno augaliuko – plikažiedžio linlapio, kurį pasisekė aptikti dviejose Natura 2000 teritorijose – Vilkatėnų miške ir Šimonių girioje.

Plikažiedis linlapis (Thesium ebracteatum Hayne) santalinių (Santalaceae) šeimos genties augalas.

Lietuvoje yra žinomos dvi linlapio genties rūšys: plikažiedis linlapis (Thesium ebracteatum Hayne) ir melsvasis linlapis (Thesium linophyllon L.). Abi šios rūšys Lietuvoje saugomos.

Plikažiedis linlapis įrašytas į Lietuvos respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, taip pat ES Buveinių direktyvos II, Berno konvencijos I priedus. Tai daugiametis, 10–30 cm aukščio augalas su gausiai šakotu požeminiu šakniastiebiu, įsiskverbiančiu iki 10 cm gylio. Tai pusiau parazitinis žolinis augalas, žydi gegužės–birželio mėnesiais, vaisiai subręsta liepos mėnesį. Dauginasi ir plinta sėklomis, kurias išnešioja skruzdėlės, mėgsta šviesą ir šilumą, todėl auga sausuose karbonatingo priesmėlio, priemolio ar molio dirvožemiuose, į pietus ar pietryčius atsigręžusiuose šlaituose, pamiškių pievose. Jeigu vietos, kuriose auga plikažiedžiai linlapiai, užželia medžiais ir krūmais, susidaro pavėsis, augalai nebežydi, nustoja daugintis sėklomis ir išaugina tik vegetatyvinius ūglius.

Vilkatėnų miške plikažiedžiai linlapiai aptinkami nedidelėje miško aikštelėje, kurioje gausu medžių ir krūmų, todėl aptinkami tik vegetatyviniai, nežydintys ūgliai, kurių priskaičiavome apie 300. Šimonių girioje ši rūšis aptikta pamiškėje, pietiniame šlaite – apie 100 taip pat nežydinčių individų.

Neužmirškime, kad skinti, kasti, ar kitaip žaloti šiuos retuosius augalus ir aplink juos esančias buveines draudžiama! Todėl elkimės gamtoje atsakingai!

 

Anykščių regioninio parko direkcijos botanikė – ekologė Diana Martinavičiūtė