KELIAVOME PO ANYKŠČIŲ REGIONINIO PARKO PILIAKALNIUS

2017-11-28


 

2017-ieji metai paskelbti Piliakalnių metams paminėti. Anykščių regioninio parko direkcija nuoširdžiai palaiko šią gražią iniciatyvą ir 2017 metais nusimatė eilę renginių skirtų parko piliakalnių sklaidai skatinant žmones pažinti savo krašto gamtines ir kultūrines vertybes keliaujant. Pirmoji pažintis su Anykščių regioninio parko piliakalniais vyko jau žiemą, vasario mėnesį kuomet mes suorganizavome 2 pėsčiųjų žygius per užšalusį ežerą „Rubikių ežero piliakalniai ir salos“, kuriuose sudalyvavo per 70 žygio dalyvių.

Šių metų kovo mėnesį Anykščių regioninio parko direkcija parašė ir laimėjo projektą „Anykščių regioninio parko piliakalnių sklaida skatinant kultūrinį pažintinį turizmą“. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija bei Lietuvos Kultūros taryba.

Regioninio parko teritorijoje stūkso 8 piliakalniai: Šeimyniškėlių– Vorutos, Palatavio, Liudiškių, Piliakalnio, Buivydų, Bijeikių, Rubikių, Vilkatėnų, išsidėstę Šventosios upės bei jos intakų Anykštos bei Latavos pakrantėse ir aplink Rubikių ežerą. Parko piliakalniai pasižymi savo įvairove, atsiradusia per ilgą piliakalnių Lietuvoje gyvavimo istoriją. Todėl, regioninio parko specialistai norėdami, kad vietiniai žmonės pažintų kultūros paveldą ir aplankytų kiekvieną savo krašto piliakalnį, nusprendė išleisti leidinį ir suorganizuoti lauko seminarą. Įdomiausia yra tai, kad vienas piliakalnis yra Rubikių ežero saloje, o 2015 metais parko teritorijoje buvo atrastas naujas, jau 8 piliakalnis. „O kas gi geriau galėtų pristatyti mūsų piliakalnius, jei ne patys jų tyrinėtojai, archeologai, kurie daugiausiai ir dirbo Anykščių krašte – vienas iš jų dr. doc. Gintautas Zabiela, kuris šiandien yra kartu su mumis ir bus mūsų visos kelionės gidu“, – sakė Anykščių regioninio parko specialistė Rasa Gražienė.
Kad mums būtų lengviau keliauti, parko direkcija kartu su Gintautu Zabiela išleido leidinį, kuriame sudėti ne tik visų 8 piliakalnių aprašymai, nuotraukos, bet ir 2 maršrutai: jei nori keliauji pagal esamus kelius ir atstumus tarp piliakalnių optimizuotu maršrutu, kuriame kelionė pradedama nuo Šeimyniškėlių ir užbaigiama Vilkatėnų piliakalnio lankymu arba renkiesi „kelionę laike“ – keliauji chronologine tvarka pradedant nuo seniausių, o pastarieji daugumoje išsidėstę Rubikių ežero krantuose. „Bijeikių piliakalnis, dar vadinamas Papilio kalneliu, matyt yra seniausias Anykščių regioninio parko piliakalnis“, – teigia Gintautas Zabiela. Todėl šiandien aplankysite būtent tuos piliakalnius, kurių net ir anykštėnai turbūt nėra matę. 50 seminaro dalyvių gavę dovanų dar dažais kvepiantį leidinuką, leidosi į žygį. Autobusu nuvažiavome apie 90 km, o pėsčiomis įveikėme net 10 km, bet didžiausia atrakcija buvo plaukti keltu į Rubikių ežero Pertako saloje esantį Rubikių piliakalnį.

Mūsų tikslas yra skatinti žmones pažinti savo kraštą keliaujant. Todėl šis seminaras buvo naudingas ne tik mokytojams, kurie vėliau įgytas žinias perduos savo mokiniams, bet ir kiekvienam mylinčiam savo kraštą ir norinčiam pažinti Anykščių regioninio parko gamtines ir kultūrines vertybes. Todėl sužinoję, pamatę, aplankę mūsų krašto piliakalnius – ir jūs patys galėsite būti gidais!
 

 

Parengė: Anykščių regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė Rasa Gražienė

Nuotraukos: Anykščių regioninio parko direkcijos vyriausiojo specialisto Rolando Lančicko