Gamta – anykštėnų mokinių akimis

2018-04-12


Anykščių regioninio parko direkcija jau antrą kartą surengė konferenciją „Mokinių  gamtotyriniai  darbai Anykščių regioniniame parke“. Drauge su partneriais - Anykščių r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriumi ir Anykščių Švietimo pagalbos tarnyba galėjome  nuoširdžiai pasidžiaugti jaunimo iniciatyva tyrinėti savo krašto aplinką, gamtą. 

Konferencijos dalyviais galėjo būti 5-10 klasių mokiniai, o komandoje ne daugiau kaip du asmenys, kuriuos lydi mokytojas. Balandžio 11 d. Anykščių RP direkcijoje buvo pristatyti septyni tiriamieji darbai. Juos, padedant keturiems mokytojams, vykdė dvylika moksleivių. Konferencijos atidarymo metu sveikinimo žodį tarė Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka bei Anykščių rajono savivaldybės mero pavaduotojas ir žinomas Anykščių krašto gamtininkas bei  tyrinėtojas Sigutis Obelevičius. 

Anykščių J.Biliūno gimnazija pristatė darbą „Varliagyvių apsauga migracijos metu Anykščių regioniniame parke“ (mokyt. Ina Gailiūnienė), Kurklių S. Kairio pagrindinė mokykla   „Sliekai – dirvos gyventojai“ (mokyt. Stasė Kulakauskienė), Traupio pagrindinė mokykla „Augalų, išaugintų netręšiant ir tręšiant natūraliomis ir cheminėmis trąšomis, skirtumai“ (mokyt.Vlada Dovydėnienė). Troškūnų K. Inčiūros gimnaziją atstovavo net keturios jaunųjų gamtos tyrėjų grupės. Du mokytojos Rasytės Gaidienės šeštokai pristatė darbą „Paukščių žuvimo priežaščių tyrimas“, dvi septintokės atliko darbą „Paukščiai – Medžių lajų tako teritorijoje“, septintokas ir šeštokas skaitė pranešimą „Juostos upės biologinis vandens tyrimas“, o du ketvirtokai išbandė savo jėgas pristatydami pranešimą „Žiemojantys paukščiai lesyklose“. 

Skaidrių, nuotraukų, eilėraščių, vaizdo ir garso įrašų pagalba pranešėjų pristatytus gamtos tyrimų, biologijos miškininkystės, žemės ūkio ir technologijos mokslo sričių tiriamuosius, taikomuosius ir kūrybinius darbus, stebėjimus, idėjas bei eksperimentus vertino Anykščių rajono savivaldybės mero pavaduotojas,  gamtininkas Sigutis Obelevičius, Anykščių Švietimo pagalbos tarnybos direktorė Jolanta Bakšienė, Anykščių miškų urėdijos Mikierių girininkijos girininkas Laimis  Trumpickas. Renginyje dalyvavo ne tik gamtotyrinius darbus moderavusieji pedagogai, tačiau ir tie, kuriuos sudomino šios konferencijos idėja.  Jaunieji gamtos mylėtojai ir tyrinėtojai iš komisijos narių sulaukė ir pagyrimų, ir klausimų bei pastabų.  Komisija  teigė, jog norėtų, kad šie ką tik pristatyti gamtos tyrimo darbai būtų tęstiniai. Juk ši konferencija skatina moksleivius ne tik mylėti ir pažinti gamtą, bet labai padeda mokytis ir „iškalbos bei auditorijos valdymo meno“.

Pasak J. Biliūno gimnazijos pranešėjų, 2016-2017 metų pavasarį kelio atkarpoje Anykščiai – Burbiškis 224 metrų kelio atkarpoje buvo išgelbėti 916 varliagyvių. Troškūnų  K. Inčiūros gimnazijos ketvirtokai lesyklose suskaičiavo ir pažino 10 rūšių žiemojančių paukščių, nustatė kad dažniausiai lesyklose lankėsi zylės, t.y. 53% visų matytų paukščių,  o skaniausias lesalas pauščiams buvo saulėgrąžos ir žemės riešutai. Kurklių S. Kairio pagrindinės mokyklos tyrėja Gintarė išsiaiškino ne tik slieko kūno sandarą, maitinimosi ypatumus, bet ir patvirtino iškeltą hipotezę: sliekai yra gerai prisitaikę dirvoje. Na, o pasiklausę Traupio pagrindinės mokyklos tyrinėtojų Miglės ir Indrės nusprendėme, kad šį pavasarį augalus tręšime tik natūraliomis trąšomis, o garstyčios yra puiki ekologiška trąša!

 Po Konferencijos rezultatų aptarimo pedagogai gavo kvalifikacijos kėlimo atestatus, o mokiniai buvo apdovanoti padėkomis bei knygomis. Atsisveikindami visi vieningai nutarėme, kad gimusi nauja tradicija organizuoti tokį renginį, suburs gražų būrį gamtą mylinčio ir tyrinėjančio jaunimo.

 

Anykščių regioninio parko vyr. specialistė Rasa Gražienė

Nuotraukos: Anykščių regioninio parko vyr. specialisto Rolando Lančisko