Ar jau padarei lesyklą?

2020-12-16


Kai gražiausios metų šventės jau ne už kalnų, o lauke darosi vis šalčiau, norisi puošti namus, aplinką, kad būtų jauku ir gera. Šventes pajusti nori ir mažieji mūsų draugai – paukščiai, kuriems, vėstant orams, darosi vis sunkiau rasti maisto, o kai kuriems paukščiams išgyventi šaltąjį metų periodą be žmonių pagalbos neįmanoma. Lietuvoje žiemoja daugiau kaip 70 rūšių sparnuočių, bet tik daliai jų reikia žmogaus globos. Lesyklose paprastai lankosi iki 20 rūšių paukščių, o aktyviai – tik 4–5 rūšys. Pagal išvaizdą ir įrengimo pobūdį lesyklas galima suskirstyti į 5 tipus: stacionari lesykla, platformos tipo lesykla, namelio tipo lesykla, iš plastikinio butelio (arba popierinės pakuotės) pagaminta lesykla, tinklelis. Lietuvoje paukščiai dažnai lesinami ant virvutės pakabintais lašiniais, tačiau norint pritraukti daugiau paukščių patartina statyti stacionarią lesyklą.

Dauguma iš mūsų dar prisimena tas žiemas, kurias galima pavadinti tikromis žiemomis: su žemę užklojusiu sniegu, su medžių šakas nubalinusiu šerkšnu, su maloniai besikandžiojančiu šaltuku. O toks metas yra tikras išbandymas mūsų krašte žiemoti pasilikusiems paukščiams: sniegas uždengia ir taip negausias maisto atsargas, o paspaudęs šaltukas jas dar tvirčiau užrakina ir padaro dar sunkiau pasiekiamas. Bet ir pastaraisiais metais įsigalėjusios beveik besniegės žiemos paukščiams taip pat yra ne ką mažesnis išgyvenimo egzaminas. Besikaitaliojantis šaltukas ir atodrėkis iškrečia nemažai nemalonių išdaigų paukščiams – tai suteikia vilčių patiems be didesnių problemų susirasti lesalo, tai taip pat netikėtai jas sušaldo ar padengia sunkiai įveikiama leduko plutele. Tokių nemalonių siurprizų metu paukščiai turi ieškoti naujų maitinimosi šaltinių.

Viena iš didžiausių paspirčių tokiu metu yra lesyklos su pastoviomis lesalo atsargomis. Pirmiausia jie aplanko tas vietas, kuriose buvo lesinami pernai ar užpernai, todėl gali būti, kad jūsų pagamintoje lesykloje paukščiai lankosi jau keletą metų. Gamtosaugininkai primena, kad lesyklos įrengiamos ne tik akims į atskridusius paukščius paganyti, o jiems nuolat maitinti. Pakabinę lesyklą įsipareigojame, kad ji niekada nebūtų tuščia. Lesyklėles įrengę gyventojai turėtų nepamiršti, kad jose visada privalo būti ir kaip įmanoma įvairesnio lesalo. Kad pastarojo nenupūstų vėjas, lesyklos dugnas turi būti su krašteliais. Sparnuočiai įpranta lankytis šiose lesinimo vietose, tad gali nugaišti iš bado kantriai laukdami žadamo davinio. Tad, jei abejojate dėl savo galimybių visą žiemą be pertraukų lesinti sparnuočius, geriau išvis to nesiimti.

Vabzdžialesiams paukščiams – zylėms, bukučiams, geniams ir kt., – tinka kanapių, saulėgrąžų, juodgrūdžių, zundų, linų ir spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai, duona, varškė, kruopos, aliejuje mirkytas pyragas, obuoliai, virti ryžiai, avižiniai dribsniai, sėmenys, aguonos, soros, avižos, pelai. Grūdlesiai paukščiai neatsisakys sorų kruopų, kukurūzų grūdų, grūdų atliekų, linų, kanapių ir spygliuočių medžių, arbūzų, melionų ar moliūgų sėklų. Tinkamos ir piktžolių sėklos, kurių lieka surišus puokštes. Nepamirškite, kad per didžiuosius šalčius įšalusių sėklų paukščiai nesugeba išaižyti. Lesyklose galite palikti ir susmulkintų kietai virtų kiaušinių, virtų bulvių, naminiams gyvūnams ir namie laikomiems paukščiams skirto konservuoto maisto, specialių mišinių. Mūsų kraštuose žiemojantys smilginiai ir juodieji strazdai bei svirbeliai neatsisakys šermukšnių, šaltalankių uogų, gudobelių vaisių ir pan. Strazdams galima pasiūlyti ir obuolių, varškės, duonos trupinių, besėklių razinų. Žodžiu, pasirinkimas ir paukščių meniu labai platus, tik reikia tą daryti atsakingai. Svarbu nepamiršti, kad paukščius vertėtų nustoti lesinti kovo pabaigoje, kai sparnuočiai jau patys gali susirasti maisto.

Paukščių globa žiemą – tai ne vien malonumas jaustis atliekant gerą darbą, bet ir puiki galimybė iš arčiau pažinti patiems ir padėti pažinti vaikams mūsų krašte žiemoti pasiliekančius paukščius, mokinti juos gerumo, atsakingumo, vaizdžiai paaiškinti gamtoje vykstančius procesus. Tik prisiminkime, kiek daug bus džiaugsmo širdyse, kai jie savo skambiomis giesmėmis kartu su mumis sveikins atėjusį pavasarį!

 

Nuotraukos – iš interneto.