Anykščių šilelio puošmena – vėjalandės šilagėlės!

2018-04-26


Anykščių šilelis pasipuošė ryškiais, mėlynai violetiniais žiedais –tai retosios vėjalandės šilagėlės! Jos džiugina mus ne tik šilelyje, bet ir pačiame Anykščių mieste, Pušyno mikrorajone esančiame pušynėlyje.

Lietuvoje aptinkamos dvi šilagėlių rūšys – vėjalandė šilagėlė (Pulsatilla patens (L.) Mill.) ir dažnesnė – pievinė šilagėlė (Pulsatilla pratensis (L.) Mill.).

Vėjalandės šilagėlės – įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą, priskiriamos 2 (V) saugomų rūšių retumo kategorijai. Tai daugiametis, dekoratyvus, vėdryninių šeimos žolinis, 20–45 cm aukščio augalas, stiebas apaugęs tankiais plaukeliais. Žydi balandžio–gegužės mėnesiais violetiniais žiedais. Lietuvoje vėjalandė šilagėlė paplitusi netolygiai. Tai sausų, smėlėtų buveinių augalas. Dažniausiai įsikuria sausuose pušynuose, jų pakraščiuose, smiltpievėse, šlaitų pievose. Augalas yra šviesomėgis, todėl geriausiai auga atvirose vietose arba ten, kur yra silpnas pavėsis. Vėjalandė šilagėlė ne tik reta, bet ir pavojinga: visos augalo dalys nuodingos, jos sultys, patekusios ant akių, burnos gleivinės, jautresnės odos, gali sukelti uždegimą.

Anykščių regioninio parko direkcijos specialistai informuoja, kad puošniomis ir retomis vėjalandėmis šilagėlėmis tiesiog pasigrožėkime ir saugokime jas! Skinti, kasti, niokoti buveinių ar kitaip žaloti šiuos augalus griežtai draudžiama. Todėl labai prašome gamtoje elgtis atsakingai.

 

 

Anykščių regioninio parko direkcijos informacija

Nuotraukos: R. Lančicko