Gamtininkų burelis

Anykščių A. Vienuolio progimnazijos moksleiviai vadovaujami mokytojos Dalios Keibienės šiais metais vėl lankė Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojamą Gamtininkų būrelį. Mes ir vėl daug keliavome, susipažinome su regioninio parko gamtinėmis bei kultūrinėmis vertybėmis, išbandėme poilsio bei rekreacijos galimybes, susitikome su įdomiais mylinčiais gamtą žmonėmis, vykdėme kraštotyrinį bei tiriamąjį darbą, tvarkė aplinką ir t.t.

 

2016-05-19    ŽYGIS LINK ŽAŽUMBRIO ĄŽUOLO

 

   Baigiasi mokslo metai ir Jaunieji gamtininkai susiruošė į seniai suplanuotą žygį. Po pamokų oras puikus ir mes jau galime keliauti! Aplankę senosios hidroelektrinės užtvanką Anykščių mieste, iškeliavome siaurojo geležinkelio bėgiais, Anykštos pakrantėmis iki Žažumbrio ąžuolo. Visi moksleiviai turėjo užduotį surasti ir atpažinti po 5 augalus, surinkti informaciją apie Anykštos hidrografinį draustinį bei Žažumbrio ąžuolą...., o kai sutikome bėgiais iš Rubikių atriedantį „siauruką“, kur mums pro langus mojo pulkas vaikų, žygis tapo dar įspūdingesnis! Poilsiavietėje užsikūrėme laužą, kepėme dešreles, išmokome pasidaryti karštus saldžiuosius desertus ir ilgai dalijomės įspūdžiais, ko gi išmokome, ką aplankėme ir ką pažinome per šiuos mokslo metus!

Vyriausioji specialistė Rasa Gražienė

 

2016-04-28 SUSITIKIMAS SU SIGUČIU OBELEVIČIUMI

   Jaunieji gamtininkai seniai laukė susitikimo su Anykščių raj. savivaldybės mero pavaduotoju ir žinomu Anykščių krašto gamtininku Sigučiu Obelevičiumi. Susirinko ne tik būrelio nariai. Geografijos mokytoja Dalia Keibienė pakvietė ir jaunesniuosius A. Vienuolio progimnazijos moksleivius, besidominčius gamta bei gamtininko profesija. Išklausėme gražų pasakojimą, kaip gi Sigutis Obelevičius įsimylėjo gamtą, o gal tą meilę paveldėjo ir iš tėvų, kaip godžiai skaitydavo Tado Ivanausko knygas, kodėl pasirinko gamtininko profesiją, kaip dabar visą laisvalaikį bei atostogas skiria Traupio botanikos sodui, fotografavimui, kelionėms ir knygų rašymui. Ne tik moksleiviai, bet ir regioninio parko darbuotojai gali tik džiaugtis turėdami profesionalų gamtininką, specialistą, niekada neatsisakiusį patarti, suteikti konsultaciją ar atvykti į susitikimą. Mokiniai sugalvojo įvairiausių klausimų pašnekovui: klausė, koks gi yra Sigučio Obelevičiaus pats mylimiausias augalas bei gyvūnas ir kodėl, kokie pavojai tyko tyrinėjant gamtą, ir ką įdomiausio ar juokingiausio teko patirti būnant gamtoje, kuo gi dar, be gamtos jis domisi ir t.t. Mums visiems tai buvo puiki gamtos pamoka su Sigučiu Obelevičiumi!

Vyriausioji specialistė Rasa Gražienė

2016-04-12 Į PAGALBĄ VALRĖMS!

Pavasarį varlės pradeda migruoti. Moksleiviai kartu su regioninio parko direkcija pastebėję, kad šis kvarklių įprotis gali jas pražudyti, sugalvojo joms padėti. Į pagalbą varlėms buvome pakviesti ir mes, Jaunųjų gamtininkų būrelio nariai.

Vykome prie tvenkinio, esančio prie posūkio į Rubikius. Šioje vietoje, kelkraštyje, buvo suregzta mažytė tvora varlėms. Ši tvora varles sustabdydavo, norint joms peršokti – kvarklės įkrisdavo į įkastą kibiriuką (iš viso tokių kibiriukų – 6). Tokiu būdu regioninio parko darbuotojai kiekvieną dieną galėjo žinoti, kiek ir kokių varlių migruoja į gretimą tvenkinį, esantį kitoje kelio pusėje. Su „Jaunųjų gamtininkų būreliu“, mes skaičiavome varles, esančias kibirėliuose, ir atpažinę uŽrašėme jas į lapą. Deja, ne visoms varlėms pasisekdavo pereiti per kelią, ir jas suvažinėdavo automobiliai. Šias nelaimėles taip pat suskaičiavome. Laimei, jų – tik dvi.

Vairuotojai, pamatę šokinėjančią per kelią varlę, turėtų pristabdyti bei stengtis apvažiuoti ją. Juk varlė  taip pat gyvas padaras. Toks pats gyvas, kaip ir šuo ar ežiukas, o juk šių gyvūnų mes nesistengiame pervažiuoti. Kad ir kokia baisi bei pasibjaurėjimą kai kuriems žmonėms kelianti būtų varlė, ji – gyva.

 Arminas Norvilaitis

 

2016-04-12 INKILAI SPARNUOČIAMS

Jaunųjų gamtininkų būrelis prie Peslių kaimo kabino inkilus. Iš pradžių susipažinome su inkilais, jų paskirtimi, kokiems paukščiams jie skirti. Šiais metais inkilėlius pagaminome smulkiesiems paukščiais, kuriuose apsigyvens ir kelios zylinių paukščių rūšys, ir margasparnės musinukės, o gal ir bukučiai. Po to ėjome į mišką jų kabinti.

Geriausiai sekėsi Rokui, Aistei, Ievai, Haroldui. Tikimės, kad jie greitai bus apgyvendinti. Po sunkaus darbo, vaišinomės skania žolelių arbata. 

 Gabrielius Keibas 

2016-03-03 IŠVYKA Į MIKIERIŲ GIRININKIJĄ

Kovo 3 d., bendradarbiaudami su Anykščių regioniniu parku, Antano Vienuolio „Jaunųjų gamtininkų būrelio“ nariai keliavo į Mikierių girininkiją. Girininkas Laimis Trumpickas papasakojo apie miškininko profesiją, apie jų gaminamus inkilus, aptvare laikomus žvėris. Iš bokštelio stebėjome danielius – jie buvo tikrai gražūs.

Dabar Mikierių danielyne gyvena ne tik danieliai, bet ir dėmėtieji elniai bei muflonai. Taip pat aplankėme „beždžionių tiltą“ - vieniems buvo baisu, kitiems linksma. O vaizdas nuo   Mikierių atodangos – tiesiog nuostabus! Ši išvyka į Mikierius buvo tikrai įdomi bei naudinga Jaunųjų gamtininkų būrelio nariams, mokytojai, mes ne tik daug pamatėme, bet ir sužinojome daug naujo!

Greta Navickaitė

 

2016-02-09 UŽGAVĖNĖS

Š. m. vasario 9 dieną „ Jaunųjų gamtininkų būrelis“  šventė Užgavėnes Anykščių regioninio parko stovyklavietėje  prie Puntuko akmens.  Būrelio nariai su regioninio parko ekologe Rasa  kepė dešreles, zefyrus. Arbatą virė iš čiobrelių, aviečių lapų ir liepžiedžių. Mums arbata labai patiko. Visiems užteko ir saldainių. Visi būrelio nariai žaidė žaidimus. Po to   būrelio nariai nusprendė aplankyti „ Medžių  lajų“  taką. Kai kurie į šį taką keliavo pirmą kartą. Ten būrelio nariai išvydo Anykščių  šilelį  iš didžiulio aukščio. Mokiniai perskaitė stendų medžiagą, grožėjosi  šiuo taku, sužinojo, kaip šis takas buvo pastatytas. Kai kam net buvo baisu...

                                                                                                                                          Haroldas Laukagalis

 

2016-01-21 SVEČIUOSE PAS „GAMTOS PILNATVĘ“

Šį kartą Jaunųjų gamtininkų būrelis išsiruošė į svečius, netoli, į Anykščių Menų inkubatorių, kur įsikūrusi „Gamtos pilnatvė“ gamina natūralią rankų darbo kosmetiką ir muilus. Renata parodžiusi filmuką kaip atrodo muilų gamyba mums papasakojo, kad: „savo veikla siekiame atgaivinti tikrą ryšį tarp žmogaus ir Gamtos. Gaminame pačių sukurtą natūralią, aukštos kokybės kosmetiką, muilą, rengiame kūrybines dirbtuves, vedame praktinius mokymus jaunimui apie Gamtą, jogą, sveiką gyvenseną, savęs pažinimą”ir dar daug ką įdomaus. O, kad gamyba nėra masinė, turėjome ne tik puikią galimybę įsitikinti, bet ir patys pabandyti savo rankomis!Kiekvienas kosmetikos produktas yra gaminamas, pilstomas, pjaustomas, pakuojamas rankomis. Mes stebėjome kaip „gimsta“ muiliukai, kvėpinome, pakavome muilus, su pipete skaičiavome ir lašinome lašiukus į kremą......, išsiaiškinome, kad dabar jos gamina 4 rūšių muilus, keletą kremų veidui ir kūnui, lūpų balzamą.

 

Dėkojame Renatai Paramonovai už nuoširdumą ir galimybę pabūti dar vienoje gamtos pamokoje su vaistiniais augalais, natūraliais kvapais, kai mūsų protai pasidaro aiškesni ir širdys prisipildo džiaugsmo bei stiprybės!

Vyr. ekologė Rasa Gražienė

 

2015-12-03/08 KURIAME SAVO „KALĖDINĘ EGLUTĘ NENUKERTANT EGLĖS“

Bendradarbiaujant su Anykščių regioniniu parku, Jaunųjų gamtininkų būrelis iš miško parsivežtų medžiagų pradėjo kurti savo eglutę konkursui – „Kalėdinė eglutė nenukertant eglės“. Pasiskirstėme darbus – vieni karpė eglių ir pušų šakas, kiti atrinkinėjo samanas, surinktas uogas, šakeles..... Ne visiems Jauniesiems gamtininkams patiko darbas, kuris buvo ilgas, nuobodus, bet žinodami, kad turime siekti vieno tikslo dirbant kartu – darėme kas buvo suplanuota. Kai jau mintyse galėjome įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti ši mūsų Kalėdinė eglutė, ant eglės silueto, kuris buvo paruoštas ankščiau klijavome samanas, pušų ir eglių šakas..... Laikas prabėgo labai greitai, supratome, kad mes kuriant savą eglutę dar tikrai užtruksime! Bet šis projektas skatina mūsų vaizduotę ir išradingumą ir tai tikrai yra puiki idėja, kaip originaliai papuošti savo namus, nedarant tiek daug žalos gamtai. Todėl mes, Jaunieji gamtininkai skatiname dalyvauti šiame konkurse visus, kurie turi gerą vaizduotę, mėgsta varžytis ir nori pasukti galvas!

 Kamilė Burneikaitė, Akvilė Palubinskaitė, Karolina Budrevičiūtė

 

 

2015-11-26 PRIE ELMĖS ŠEŠIAKAMIENIO ĄŽUOLO

Lapkričio 26 dieną jaunieji gamtininkai išvyko prie Elmės šešiakamienio ąžuolo, kuris visiems paliko didelį įspūdį. Tokių ąžuolų Lietuvoje būtų sunku “net su žiburiu rasti”. Prisimindami ką išmokome būrelyje pernai, visi kartu pabandėme išmatuoti ąžuolo aukštį bei visų kamienų apimtis.

Aišku, mums padėjo geografijos mokytoja Dalia bei gamtosaugininkė Rasa. Nors lauke ir nebebuvo šilta, kelionė visiems patiko. Dėkojame Anykščių regioninio parko darbuotojams už suteiktą galimybę pamatyti parke saugomus objektus!

Aistė Prusakovaitė

 

2015-11-12 RUOŠIAMĖS KALĖDOMS

Artėjančių Kalėdų proga būrelio nariai nori pagaminti iš natūralių medžiagų eglutę ir žaisliukus jos papuošimui. Visas eglutės dekoracijas gaminame iš natūralių ir greit gamtoje suyrančių medžiagų. Kiekvienas būrelio narys kruopščiai konstruoja įvairiausius ir unikaliausius žaisliukus iš samanų, kankorėžių ir kt. Kol vieni gamina žaisliukus, kiti konstruoja eglutės rėmą. Įdomu ar mums pavyks ir ar ji bus graži? Greit pamatysime!

Arnoldas Keibas

 

 

2015-10-20 KARALIENĖS LIŪNAS

Gamtininkų būrelis pradėjo savo rudenines keliones po gamtą. Šį kart keliavome prie šaltinio „Karalienės liūno“. Ir nors mokiniai yra gimę ir užaugę Anykščiuose, tačiau didžioji dalis jų čia lankėsi pirmą kartą..., bet namų darbus atliko puikiai, išmoko ir vieni kitiems pasakojo anykštėnų parašytas legendas, skaitė eilėraštį apie Karalienės liūną. O visą mokslinę informaciją, atliktus tyrimus, rastus augalus, grybus išsiaiškinome čia, vietoje. Juk šis objektas yra svarbus ir geriausiai žinomas Lietuvoje, nes jau 1964 metais paskelbtas respublikinės reikšmės hidrogeologiniu paminklu. Šaltinis yra krentantis ir išsklaidytas šioje netaisyklingos formos užpelkėjusioje senvagėje, kurios ilgis – 76 m, plotis – 42 m., gylis – 1,9-2,5 m, plotas – apie 0,14 ha. O rudeninis vėjas kasmet Karalienės liūną apžeria parudusiais lapais, kurie palengva grimzta dugnan ir kloja patalą čia paskendusiai Karalienei...

Vyriausioji ekologė Rasa Gražienė

 

2015-10-15 VAISTAŽOLĖS

Anykščių A. Vienuolio progimnazijos moksleiviai, vadovaujami mokytojos Dalios Keibienės, šiais metais vėl pradėjo lankyti Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojamą Gamtininkų būrelį. Ir pirmame susitikime visi nusprendėme rašyti būrelio dienoraštį iliustruotą nuotraukomis, kad ir kiti Anykščių rajono moksleiviai ne tik susidomėtų gamta, jos išsaugojimu, lankomais gamtos ir kultūros objektais, bet ir norėtų prie mūsų prisijungti!

Šį kart kalbėjome apie vaistažoles, jų naudą, išklausėme paskaitą kaip jų prisirinkti, kaip teisingai išdžiovinti ir laikyti. Vėliau mokėmės patys ne tik pažinti vaistines žoleles, bet ir aiškinomės jų vaistines savybes. O kad viską „užtvirtintumėme“ moksleiviams davėme užduotį: iš surinktų žolelių sergančiai peršalimu mokytojai pagaminti vaistinių žolelių mišinį – arbatą, papasakoti kaip ją išsivirti ir kokiais dar mamos ar močiutės patarimais verta būtų pasinaudoti peršalus!

Gurkšnodami žolelių arbatą aptarėme visų metų darbo planą, išklausėme vaikų pageidavimus ir nusprendėme šiais metai kaip ir pernai daug pakeliauti, nes tik būdami gamtoje galime ją pažinti ir pamilti!

Vyriausioji ekologė Rasa Gražienė